• Správy z podujatí

Ocenenie práce prieskumnej skupiny Hôrčatá

• V závere školského roka 2018/2019 sme získali ocenenie v programe Na túru s Naturou - v súťaži Skutok pre mokraď.  Mapovanie vzácnych rastlín v lokalitách obce Hôrka sme začali už v 2012. A to bol dôvod, prečo sa exkurzie pre víťaznú skupinu zúčastnili aj bývalí prieskumníci. Najstarším účastníkom bol Šimon, ktorý je druhákom na strednej škole.Okrem neho sme radosť urobili aj žiakom druhého stupňa ZŠ a samozrejme aj terajším členom prieskumnej skupiny Hôrčatá. Okrem žiakov prijali pozvanie aj traja rodičia, ktorí boli vždy ochotní pomôcť pri skrášľovaní školy, zberoch a vedú deti k láske k prírode.

V piatok 6. septembra 2019 sme nasadli do autobusu, aby sme si spolu užili cenu. Cez sedlo Čertovica sme prešli hrebeň Nízkych Tatier a o malú chvílu sme sa ocitli v Bystrej. Tu nás privítali pracovníci SAŽP (Slovenská agentúra životného prostredia) z Banskej Bystrice.

Najprv sme si prezreli Bystriansku jaskyňu. Nádherná neopakovateľná výzdoba a 13 druhov netopierov, podzemná riečka, otvorená celoročne okrem novembra a decembra - naozaj iba stručne z prvej zastávky

Potom v dedinke Ľubietová sme pozorovali haldy hlušiny, ktorá bola navezená pri ťažbe medi. Dozvedeli sme sa, že kovy sa z háld dostali do podzemnej vody. Preto sa hľadali riešenia, ako vodu týchto kovov zbaviť. Videli sme sústavu filtrov, vrty, z ktorých sa odoberajú vzorky vody. Pozreli sme sa aj do jednej banskej chodby.

Nakoniec sme navštívili Banskú Bystricu. Po obede sa účastníci exkurzie mohli poprechádzať po námestí. V tom čase tam prebiehal 362. ročník Radvanského jarmoku.

Všetci spokojní, s mnohými zážitkami, sme sa v predvečer vrátili do našej Hôrky. 29 žiakov a 4 dospelí poďakovali pánu šoférovi za bezpečnú jazdu.

Skutok pre mokraď - pomoc slaniskám

V sobotu 26.10.2019 s nadšením a radosťou sme pripravili slaniská na odpočinok pred zimou. Čo sa podarilo?

• pokosiť a pohrabať slanisko pod pekárňou, premiestniť suchú trávu na kopu pri ceste
          • pokosiť a pohrabať polovicu slaniska medzi Tukon-om a hlavnou cestou a tiež umiestniť pokosenú suchú trávu k ceste

Poďakovanie patrí pánu Romanovi Š., ktorý začal s kosením už počas týždňa a jeho všetkým dievčatám Barborke, Stanke a Ley, pánu Stanislavovi D. so synom Jurajom, pani Janke S. s Adamom a Matejom, rodine Petra a Mišky G. s deťmi Tobiasom, Markom, Ruženke C. s Andrejkom, Kevinovi a Henke E., Natálke a Viktórii J., Dávidovi Ď., pani Kataríne Ž. zo Správy TANAP-u a jej synovi Marošovi. Bolo nás 22 a ešte zopár drobcov. Aj ich úsmevy a radosť, slnečný teplý deň prispeli k dobrej nálade. Vďaka pani Stanislave Š. za chutný čaj, bábovku, pani Janke S. za koláčik.

Prieskumná skupina Hôrčatá, ktorá vyhrala súťaž Skutok pre mokraď vďaka svojim skutkom:

• mapovaním lokalít (v rokoch 2012 - 2019)
          • výstavou fotografií v Základnej škole i na Obecnom úrade v Hôrke (máj - august 2019)
          • programom Vzácne rastliny Hôrky pre žiakov školy (máj 2019) i širšiu verejnosť na obecnom úrade 27.6.2019
          • a sobotňajšou brigádou na slaniskách.

Čo ešte potrebujeme?

Pokosená tráva je bioodpad a je potrebné ho dopraviť na správne miesto.

Veríme, že v spolupráci s obecným zastupiteľstvom a  pani starostkou našej obce, ktorá nám ochotne prisľúbila pomoc, sa to podarí.

Potom sa budeme tešiť na jar, keď slaniská zakvitnú  v plnej kráse.